3. Rehabilitacja

3. Rehabilitacja:

- galeria:

- Nietrzymanie moczu może być spowodowane  przez  wiele chorób. Wyjściem z sytuacji może być wykonanie różnego rodzaju zabiegów. Jednak efekty leczenia często są mało zadowalające. Spora liczba pacjentów nawet nie kwalifikuje się do zabiegu operacyjnego. Dlatego wychodząc naprzeciw tym wszystkim pacjentom proponujemy leczenie zachowawcze w postaci rehabilitacji urologicznej.

Co to są mięśnie dna miednicy?

Dno miednicy składa się z 3 warstw mięśni i innych tkanek. Warstwy te rozpięte są jak hamak od kości ogonowej do kości łonowej. Mięśnie dna miednicy mężczyzny podtrzymują  jego pęcherz i jelito (okrężnicę). Natomiast u kobiet dodatkowo łono (macicę). Cewka moczowa, odbyt, pochwa przechodzą przez mięśnie dna miednicy. Mięsnie te pomagają Tobie kontrolować twój mocz i stolec. Bardzo pomocne są również w funkcjach seksualnych. Jest to bardzo ważne by mięśnie dna miednicy pozostawały silne.

Kto kwalifikuje się do rehabilitacji urologicznej?

Rehabilitację urologiczną mogą rozpocząć zarówno, kobiety jak i mężczyźni, z wszystkimi typami nietrzymania moczu, a także po przebytych operacjach. Ten typ leczenia kierowany jest w szczególności do pacjentów:

Na czym polega rehabilitacja urologiczna?

Jednym z jej najważniejszych punktów jest prawidłowe wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy metodą BeBo, a także odpowiednie stosowanie metod fizykoterapii. Ćwiczenia uzupełniane są o profilaktykę w nietrzymaniu moczu. Natomiast do metod fizykoterapii nalezą: ćwiczenia biofeedback, elektrostymulacja, stymulacja ETS (biofeedback + elektrostymulacja), elektrostymulacja unerwienia obwodowego. Uro-rehabilitacja wykonywana prawidłowo jest w stanie zmniejszyć objawy nietrzymania moczu już w 3-6 tygodni, a nawet pozbyć się uciążliwego i przykrego problemu jakim jest gubienie moczu. Proponujemy również państwu oprócz indywidualnych spotkań z lekarzem bądź uro-rehabilitantem pakiet spotkań, w którego skład wchodzą: kontrolne wizyty u lekarza urologa przed, w trakcie jak i po rehabilitacji, a także serie ćwiczeń z uro-rehabilitantem.

Kiedy rozpocząć rehabilitację urologiczną u pacjentów z rakiem stercza?

Leczenie w postaci ćwiczeń mięśni dna miednicy, a także biofeedback należy rozpocząć kilka dni po zabiegu operacyjnym i ewentualnym usunięciu cewnika z pęcherza moczowego. Ważne również jest dobre samopoczucie pacjenta jak również brak powikłań w postaci obrzęków w okolicach pachwin, uczucia dyskomfortu, bólu itp. Rehabilitację można także podjąć później nawet do 18 miesięcy, lecz najlepsze efekty i zmniejszenie dolegliwości nietrzymania moczu mają pacjenci rozpoczynający rehabilitację na ok. 1 miesiąc przed operacją. W odpowiednim okresie po operacji można wprowadzić elementy elektroterapii, które dodatkowo wspomagają uro-rehabilitację i znacząco poprawiają wyniki leczenia. Warunkiem jest jednak wykonanie badania PSA, a co za tym idzie uzyskanie prawidłowych wyników.